Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana milletvekilleri, Adana Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği’ni ziyaret ederek "Lafı eveleyip gevelemeden EYT’de mağdur olan yurttaşlarımızın yaş şartı, gün şartı aranmadan bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Çözülmezse buradan uyarıyoruz. Altı ay sonra iktidarımızda, halkın iktidarında biz çözeceğiz” açıklamasını yaptı. Dernek Başkanı Uğur Altuntaş da "Bir an önce yasanın amasız, fakatsız çıkmasını istiyoruz” dedi.

CHP Adana milletvekilleri Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut ve Ayhan Barut, Adana EYT Derneği’ni ziyaret etti. Milletvekilleri, burada şu açıklamayı yaptı:

Orhan Sümer: “Gerekçe göstermeden amasız fakatsız EYT mağdurlarının haklı talepleri hükümet tarafından bir an önce çözülmelidir. Çok az kaldı hükümet çözmezse; altı ay sonra halkın iktidarında biz çözeceğimizin sözünü veriyoruz.”

Müzeyyen Şevkin: “Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) 1998’den beri çözülmemiş olan sorunları sürekli seçim meydanlarında, 20 yıldır AKP’nin ve küçük ortağının söz vermesine rağmen çözülmedi. Burada seçimlere altı ay kala böyle bir çözüm, üstelik şartlı çözüm getirmeleri kabul edilecek bir şey değildir. Biz 1999 öncesinde çalışanların da mutlaka haklarının verilmesi, yaş ve herhangi bir şartın getirilmeden EYT sorununun çözülmesini bekliyoruz. Bu anlamda emeklilikte yaşa takılan kardeşlerimizin, Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman mücadelesinin yanında olacağız. İktidarımızda da altı ay sonra bu konuyu biz çözeceğiz.”

CHP’li Milletvekillerinden EYT’lilere Tam Destek

Adana EYT Derneği Başkanı Uğur Altuntaş:

“1999 yılından önce çalışma hayatına başlayan herkes bu haktan faydalanmalıdır. Sürekli yanımızda olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin değerli milletvekillerimize, özellikle Adana milletvekilimiz sahada olsun, mecliste olsun her daim yanımızdalardı. Bugün de yanımızdalar. Hepsine çok çok teşekkür ediyoruz. Bir an önce yasanın amasız, fakatsız çıkmasını istiyoruz.”

Burhanettin Bulut: “Bugün EYT’liler için tarihi bir gün. Yıllardır bir mücadele veriyorlardı. Türkiye’nin dört bir yanından bizler de bu haklı mücadelelerini hep destek verdik. İktidar ilk defa karar verme aşamasına geldi. Bu seçimlerin sonucu. Onu biliyoruz. Seçimlerde artık iktidar olamayacaklarını gördükleri için son çare olarak, düne kadar ‘Ballı maaş istiyorlar. Hakları değil’ diye ifade ettikleri EYT’lilerin sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Ama biliyoruz; sadece seçim amaçlı. Ne yaparlarsa yapsınlar eksik kalanları beş ay sonraki iktidarımızda biz tamamlayacağız. EYT’liler bu haklı mücadelelerinde nihayet sonuç alıyor. Hepsini tebrik ediyoruz.”

Ayhan Barut: “Toplumsal yaşama darbe vuran ve vicdanları sızlatan bir konudur emeklilikte yaşa takılanların yaşadığı. 9 Eylül 1999’da bir gecede bütün emeklilikte yaşa takılanların hakları gasp edilmiş oldu. Maalesef, tarihinde bir ilk yaşandı. Yasa geriye doğru işletildi. Uzun süredir iktidar ve ortağı bazen söz verdiler, bir gün ‘tamam’ dediler, öbür gün ‘hayır’ dediler. Oyalaya oyalaya bugüne kadar geldi. Bugün de partimizin, Millet İttifakı’nın katkıları, destekleriyle sorun çözüm aşamasına geldi. Artık lafı eveleyip gevelemeden EYT’de mağdur olan yurttaşlarımızın yaş şartı, gün şartı aranmadan bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Çözülmezse buradan uyarıyoruz. Altı ay sonra iktidarımızda, halkın iktidarında biz çözeceğiz.”