banner834

Bakan Kurum'dan "İthal Atık" açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adana'daki "tehlikeli atık" iddialarına ilişkin, 7 denetim ekibi tarafından bütün bölgenin tarandığını ve herhangi bir döküm tespit edilmediğini söyledi.

Bakan Kurum'dan "İthal Atık" açıklaması

"TEHLİKELİ ATIK" DENETİMİ 

Bakan Kurum, "İngiltere'den getirilen tehlikeli atıkların Adana'da geri dönüşüm tesisi olmayan bir bölgede ortaya çıktığı" yönünde önce sosyal medyada çıkan, ardından basında yer bulan iddialara ilişkin açıklama yaparak, incelenen görüntülerin yeni olmadığının belirlendiğini kaydetti.

"ADANA'DA 11 BÖLGEDE ANALİZ YAPILDI"

Adana özelindeki iddialar sonrası da bakanlık denetim ekiplerinin saha incelemeleri yaptığını söyleyen Bakan Kurum, 7 ekibin bütün bölgeyi taradığını ve herhangi bir döküm tespit edilmediğini açıklayarak, "Görüntülere ilişkin de incemeler yapılmış, görüntülerin yeni olmadığı anlaşılmış, o alanda herhangi bir tehlikeli atığa sahada rastlanmamıştır. Haber ve haberin içeriğinde yer alan tüm bilgiler tamamen asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır" diye konuştu.

"ANALİZ SONUCU TEHLİKELİ PARAMETRE BULUNMADI"

Geri dönüşüm tesisi olmadığı iddia edilen alanın geri dönüşüm firmalarının bulunduğu bir sanayi sitesi olduğunu da açıklayan Bakan Kurum, "Daha önce de Adana ile ilgili iddialar gündeme gelmişti. Tehlikeli atıkların yakıldığı ve toprağın zarar gördüğü iddia edilen 11 noktadan toprak numuneleri aldık, analizlerde çevre ve insan sağlığı açısından tehlike oluşturacak hiçbir parametre tespit edilmedi" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2022, 19:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER