Murat BERHUN

Tüm Makaleleri

Murat BERHUN

1971 Yılında Adana’nın Seyhan ilçesi Akkapı Mahallesi’nde Doğdu.
İlkokulu Cemil Nardalı İlkokulunda tamamladı. Hürriyet Ortaokulu’ndaki öğrenimimi 2. Sınıfta yarıda bırakıp, iş hayatına atıldı. 5 Yıl inşaatlarda Elektrik tesisatçısı olarak çalıştı. Ardından İstanbul’da askere gidene kadar dekorasyon işiyle uğraştı.
Askerliğinde acemi birliği olan Ankara / Mamak’ta Foto Film ve Sinema Operatörlüğü eğitimi aldı. Askerliğini, Erzurum Merkez’de 29. Mekanize Tümeni’nde askeri Fotoğrafçı ve “Tümen Fotoğrafçısı”olarak tamamladı.
1992’de Adana’nın ilk çok katlı mağazalarından “Ender” Mağazası Saydam Caddesi’nde “Mağaza Elektrikçisi” olarak 2 yıl görev yaptı.
15 Ekim 1995’te Askerde aldığı ”Foto Film Operatörlüğü” eğitimin katkısıyla Toros Gazetesi’nde “Gazetecilik” mesleğine başladı. 1 Yıl sonra Televizyon Gazeteciliğine geçti.
Görev Yaptığı yerler sırasıyla;
Tempo TV, Küpeli TV (KTV), Kanal 6 TV Adana Büro (Muhabir-Kameramanı), Kanal A TV (Muhabir) , Akdeniz TV (Haber Müdürü), Çukurova TV (Haber Müdürü), Kanal A TV (Haber Müdürü- Program yapımcısı), Koza TV (Haber Müdürü-Program Yapımcısı) ve ÇukurovaTürk TV (Genel Müdür Yardımcısı) Seyhan Belediyesi Basın Danışmanı
Meslek yaşamı sürerken, dışarıdan Ortaokul ve Lise eğitimimi tamamladı. 2020 yılında kayıt olduğu Atatürk Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi, “Yeni Medya ve Gazetecilik” bölümünde okumaktadır. Yöneticilik başta olmak üzere çok sayıda mesleki sertifikalı eğitimlere katıldı, Tiyatro-diksiyon eğitimi aldı. 2003 Yılında Adana’nın ilk haber internet Portalını, ilk Spor internet haber portalını, ilk TV internet sitesini hayata geçirdi. Halen Adanahabermerkezi.com haber portalının imtiyaz sahibi ve yöneticisidir.
Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube Yönetim Kurulu Üyeliği, İnternet Habercileri Platformu Başkanlığı, İnternet Yayıncıları Derneği (İYAD) Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliği, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Adana Şube Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Halen tüm dernek ve sendikalara üyeliği devam etmekte olup mesleki dernekler olan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Üyesi ve Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) üyesidir.

Çok Yakında! Yeniden Başlıyoruz....

Gazeteci Murat Berhun güncel yazılarıyla Yakında sizlerle...

BAL liginde kota, Süper Ligde para!

Gazeteci-Televizyoncu ve Sosyal Medya Uzmanı Murat Berhun futboldaki çelişkiyi "BAL liginde kota, Süper ligde para" başlıklı yazısında kaleme aldı.