Mersin Büyükşehir'den Üreticiye Ekipman Desteği Mersin Büyükşehir'den Üreticiye Ekipman Desteği

Festival, Devlet Bahçeli Meydanında toplanan protokol üyeleri ve vatandaşların eski belediye önü Atatürk caddesine kadar gerçekleştirdiği kortej yürüyüşü ile start aldı. Animasyon ve bandonun da eşlik ettiği yürüyüş sırasında renkli görüntüler oluştu. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından, Belediye Başkanı İbrahim Çenet, Garnizon Komutanı ve 12'nci Komando Tugay Komutan Vekili Topçu Albay Hakan Kocabaş, Emniyet Müdürü Mehmet Sarıbuva, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halit Gülten ve diğer protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi yapıldı. Protokol üyeleri ve vatandaşlar daha sonra trafiğe kapatılan Atatürk Caddesi üzerinde kurulan stantları gezerek, yöresel lezzetlerin tadına baktılar. 


Yöresel Lezzet festivalinin Osmaniye’ye hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı İbrahim Çenet, “Bugün burada Osmaniye’mizin geleneksel lezzetlerini ev hanımlarımız, annelerimiz, anneannelerimiz hazırladılar ve Atatürk Caddemizde Osmaniyeli hemşerilerimizin beğenisine sundular. Bizler istiyoruz ki bu geleneksel lezzetler unutulmasın ve gelecek nesillerde de yaşatılsın. Bir taraftan da depremin yaralarını sardığımız sonrası dönemde hep beraber o travmatik etkileri de Osmaniye’nin üzerinden atalım istiyoruz. Bugün çok güzel bir katılım oldu. Davete icabet eden tüm hemşerilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Türkiye’nin dört bir yanından gelen aşçılarımız var. Burada hepsi hünerlerini gösteriyor. İnşallah Osmaniye bu festivali bir bayram havasında kutlayacak ve bunu yaşayarak hissedecektir.” Diye konuştu. 
Etkinliğe katılan Muharrem Şanaral ise Lezzet festivalinin ilkinin düzenlenmesinde emeği geçen başkan İbrahim Çenet başta olmak üzere herkese teşekkür ederek, “Hem Osmaniye’mizin tanıtımı için hem de memleketimize biraz daha renk gelmesi, bir coşku bir heyecan katması için çok verimli olduğunu düşünüyorum” dedi. 


Festival etkinliklerine katılan çocuklar ise bu tür festivallerin devam etmesi temennilerini ileterek, yöresel lezzetleri tattıklarını ifade ettiler. 
Osmaniye Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı ve Osmaniye Girişimci ve Üreten Kadınlar Derneği Başkanı Havva Saçıkara Çetin ise kenttin çok ihtiyacı olan bir festival olduğunu ve yoğun bir katılımın olduğunu söyledi. Çetin, “Festival, festival havasında gidiyor. Biz burada çok güzel ürünler çıkartmak istedik ve bildiğimiz her şeyi dört dörtlük yapalım istedik. Çok güzel bir katılım oldu, çok güzel oldu. Bütün halkımızın mutlaka festivalimizi ziyaret etmelerini istiyoruz” diye konuştu. 
Yöresel Lezzet festivali süresince, gastroshow ve yarışmalar, müzik dinletisi, müzikli çocuk etkinliği, söyleşi programları, türkü gecesi, annemin yemekleri yöresel yemek yarışması ve gençlik konseri programlarına yer verilecek.  Programlar, Pamuk Prenses İle Kırmızı Başlıklı Kız müzikli çocuk etkinliği sonrasında Gurup Telafinin sahne alacağı Gençlik Konseri ile sona erecek.