Adana’daki “Küçük Evler” Türkiye’ye Model Oldu

Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü bünyesinde hayırseverlerce inşa edilen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca da Türkiye genelinde uygulanması planlanan 2 kişilik Küçük Evlerin sayısı, 8 adet yeni evler ile birlikte 50’ye ulaştı.

Adana’daki “Küçük Evler” Türkiye’ye Model Oldu
banner686

Adana Huzurevi'ne 1994 yılında giren ve 2002 yılında vefat eden emekli öğretmen Müyesser Gürtürk'ün, 1997 yılında ilk evi kendisinin yaptırmasıyla başlatılan 45 metrekarelik ve 2 kişilik Küçük Evlerin sayısı Türkiye’ye hızla yayılıyor.  

Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü bünyesinde hayırseverlerce inşa edilen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca Türkiye genelinde uygulanması planlanan evlerin açılışı, Vali Mustafa Büyük’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Huzurevlerinde yeni hizmete giren Küçük Evlerin açılış törenine Vali Mustafa Büyük ile Eşi Hanımefendi Emine Büyük, Vali Yardımcısı Kadir Okatan, Çukurova Kaymakamı Dr. Mehmet Ali Özkan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmail Kılıç, Huzurevi Müdürü Nurdan Kama, Huzurevi sakinleri ve davetliler katıldı.

Huzurevindeki evlerin açılış töreninde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmail Kılıç, açık mutfaklı bir salonu, yatak odası, ıslak zemini (banyo-wc) olan, önünde ise küçük bir balkonu ve bahçesi bulunan evlerin sayısının hızla arttığını belirtti. 

Türkiye’deki yaşlı nüfusunun arttığına da dikkat çeken Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İl Müdürlüğü’nce yaşlılara yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Türkiye’nin Tüm Huzurevlerinde Uygulanacak

Huzurevi Müdürü Nurdan Kama da, ilk kez Adana Huzurevi’nde uygulanan bu projenin Bakanlık tarafından Türkiye genelindeki Huzurevlerinde uygulanması kararı alındığını söyledi.

Vali Büyük, “Yaşlılarımıza Sahip Çıkmak En Önemli Toplumsal Görevimizdir”

Huzurevi’ndeki açılış töreninde yaşlılar ile bir araya gelmekten dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Büyük ise konuşmasında, bu hayırlı etkinliğin, Ramazan Ayı’nın huzur ve bereketiyle bütünleşmiş olmasından dolayı ayrıca sevinç duyduğunu kaydetti.

 Vali Büyük, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Tamamen hayırseverlerce gerçekleştirilmesi suretiyle ortaya çıkan bu manzara,  mübarek Ramazan Ayı’nın manevi ikliminde hepimizi gururlandırıyor. Yaşlılarımız, bizlerin ve toplumumuzun en önemli değerlerindendir. Hepimiz bu evrelerden geçeceğiz. Yaşlılarına sahip çıkmak toplumsal bir görevdir ve bizler bu görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Sosyal hizmetler konusunda devletimizin çok önemli hizmetleri var. Bu hizmetlerden biri de huzurevleri. Bu etkinlik vesilesiyle, huzurevinde tamamen hayırsever vatandaşlarımızca gerçekleştirilen bu evlerin açılışını gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğumu belirtiyor, emeği geçenlere teşekkür ediyor ve örnek olmasını diliyorum” dedi.

Hayırseverlere Plaket erildi İftar Programı Gerçekleştirildi

Vali Mustafa Büyük, konuşmasının ardından aynı zamanda Huzurevi sakini olan ve evlerden birinin yapımını gerçekleştiren Fikri Faiz Güralp ile diğer hayırseverlere plaketlerini verdi ve teşekkür etti.

Huzurevi’nde yeni yaptırılan evlerin açılış etkinliği, gerçekleştirilen iftar programıyla son buldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER