'Afet Eğitim Yılı' toplantısı yapıldı

Vali Süleyman Elban 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” olarak belirlenmiş olması münasebetiyle ilgililerle bir araya geldi.

'Afet Eğitim Yılı' toplantısı yapıldı
banner686

Kentimizde olası bir afete karşı vatandaşlarımızın güvende kalmasını sağlayacak çalışmaların ele alındığı toplantıda; İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER), İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü yetkilileri gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili sunumlar gerçekleştirdi.

Toplantıda kısa bir değerlendirme yapan Vali Elban, afetlere karşı dirençli bir toplum oluşturmak için vatandaşlarımızda önlem alma kültürünü yerleştirmek istediklerini vurguladı. Afetlerde güvende kalmak; afet öncesi, esnası ve sonrasında yapılması gerekenleri ele almak ve vatandaşlarımıza da doğru bilgileri benimsetmek gayesiyle bugün bir araya geldiklerini ifade eden Vali Elban, “Ülkemiz ve ilimiz özellikle fay hatları üzerinde yer almasından ötürü deprem riskinin yüksek olduğu bir bölge. Afetlere karşı her daim hazırlıklı olarak bu riskin yaratacağı can ve mal kaybını minimum düzeyde tutmak mümkün. Bizler alacağımız tedbirlerle afetleri en az kayıpla atlatabiliriz.” şeklinde konuştu.

Bu bağlamda ilimizin afet risk planını tamamlamak gayesiyle çalışmaların sürdürüldüğüne dikkat çeken Vali Elban, bu planlardaki eylemlerin hayata geçirilmesinin afet zararlarının en aza indirilmesinde çok büyük rol oynayacağını dile getirdi.

Vali Elban’ın açıklamasının ardından karşılıklı görüş alışverişiyle devam eden toplantıda; ilimiz toplanma ve geçici barınma alanları, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki 26 çalışma grubu ve kapasite bilgileri, Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü kapasite ve faaliyet bilgileri, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi ve ilimizdeki olay sayıları, Adana AFAD eğitim faaliyetleri ,ulusal çaptaki afetlerde Adana AFAD’ın çalışmaları ve Türk Kızılayı Akdeniz Bölge Afet Yönetim Müdürlüğü konularında bilgiler sunuldu.

Vali Yardımcıları Muzaffer Şahiner ve Zafer Öz ile kurum müdürlerinin katıldığı toplantı, yapılan çeşitli değerlendirmelerin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER