Balkan Türklerinin "Sandık" zaferi!

2014'teki parlamento seçimlerinde, Türkiye genelinde 135 olan sandık sayısı 35'e düşürülmüştü. Bu yüzden Türkiye'de kullanılan oy sayısı 90 bin civarından 20 bin civarına düşmüş, birçok kişi sandıkta çıkarılan engeller nedeniyle oy kullanamamıştı.

Balkan Türklerinin "Sandık" zaferi!
banner686

Adana Balkan Türkleri Derneği Başkanı Aziz Sağıroğlu, yaptığı açıklamada, yurdışındaki seçim sandık sayısı sınırlamasının Bulgaristan Meclisinde kaldırıldığını hatırlattı. Yanlıştan dönülmesinin sevindirici olduğunu kaydeden Aziz Sağıroğlu şu görüşlere yer verdi;

Asimilasyon sırasında bulundukları topraklarda kopartılarak zorunlu göçe zorlanan soydaşlarımıza karşı yapılan son derece düşündürücü davranıştan kısmen geri dönülmesi bizleri mutlu etmiştir. Soydaşlarımız, dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde bulundukları topraklardan asimilasyona tabi olarak hür iradeleriyle göç etmedikleri için hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın bulundukları ülkelerde oy kullanma hakkına sahip olmaları gerekiyordu. Ama malesef Bulgaristan Parlementosunda Soydaşlarımızı canından toprağından dilinden ve dininden yoksun bıraktıkları yetmiyor gibi  Soydaşlarımızın iradesini elinden alınmasının hiç bir mazereti ve ve dayanağı olamaz. Buradan anlaşılan şu dur ki Bulgaristan ve Türkiye de bulunun Bulgaristan Türklerinin varlığından rahatsız olmalarıdır. Ama bu varlık ebed müddet  devam edecektir

KİRİL ALFEBESİ OY VERME İŞLEMİNİ GECİKTİRECEK

"Soydaşlarımızın büyük bir kısmı küçük yaşta zorunlu göç sırasında çocuk yaşta oldukları için Bulgarca konuşamamaktadırlar" Diyen Sağıroğlu, "Sandıklarda vatandaşlarımız oy kullanmasını geciktirecek Bulgar alfabesi  ( Kiril) mecburiyeti vs. gibi engellerin kaldırılmasının yanı sıra Türkçe siyasi çalışmalara müsaade edileceğinin beklentisi içinde olduğumuzu da özellikle belirtmek istiyoruz" diye konuştu.

Sağıroğlu, sözlerini şöyle noktaladı.

Komşumuz, dostumuz, ortak çıkarlarımız  Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan’ın bu kararları tekrar gözden geçirerek, soydaşlarımızın haklarının ellerinden alınmasının engelleyeceğini ve tam aksine yaşadıkları sıkıntı ve mezalim dolayısı ile başka ülkelerde yaşayan Bulgaristan  vatandaşlarına nazaran daha ayrıcalıklı hakların verileceğine inanıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner765