Barışık'tan ramazan fırsatçılığı uyarısı

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, şehirde yaşayan vatandaşlar ile hizmet veren esnafların, her dönem ortaya çıkan Ramazan fırsatçılarına meydan vermemelerini istedi.

Barışık'tan ramazan fırsatçılığı uyarısı
banner686
ESOB Başkanı Barışık, Ramazan ayının başlaması nedeniyle tüm esnaflar ve vatandaşların Ramazan'ının hayırlara vesile olmasını dilerken, Ramazanı bahane edip, fırsatçılık yaparak haksız kazanç elde etme eğilimine girenleri de uyardı.
 
Ahi Evran Felsefesi ile yetişmiş, Ahilik kurallarını bilen dürüst esnaf ve sanatkârların, hiçbir şartta ve şekilde haksız kazanca tevessül etmeyeceğini belirten Barışık, aksi davranışta bulunanları da uyararak, "Ramazanı fırsat bilip, fiyat yükseltmenin adı fırsatçılık değil resmen vurgunculuktur. Şu mübarek günlerde vurgunculuk ise günahtır,  kul hakkına girer. Cenab-ı Allah buyuruyor ki; Affederim, affedeceğim, ama kul hakkı ile karşıma gelmeyin. Haksız kazanç elde ederek, kul hakkı yemekten kaçının "dedi.
banner625
 
FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYIN
Temel tüketim maddelerinde ilk denetimi yapacak olanların tüketiciler olduğuna dikkat çeken Barışık, tüketicilerin bilinçli alış veriş yapmaları ve fiyatları fahiş olarak artan ürünleri boykot etmeleri ve bunu alışkanlık haline getirmeleri halinde fırsatçıların ve vurguncuların buna cesaret edemeyeceklerini, fiyatlar üzerindeki kontrolün ise tüketicinin lehine döneceğini ifade ederek şunları söyledi:
 
"Ramazan bilindiği gibi tüm İslam âlemi için kutsal bir aydır. Bu mübarek ay bahane edilerek fiyat arttırmak, Ramazan ayını fırsata dönüştürmek esnafımıza yakışmaz. Akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma'yı örnek alan saygıdeğer esnafımızın böyle bir gayretin içinde olacağını sanmamakla birlikte aradan çıkacak bazı fırsatçılar daha fazla kazanmak isteyebilir. Bu ise tüm esnafımıza mal edilir ki, bundan büyük üzüntü duyarız. Ramazan aylarında gıda maddelerinin fiyatlarındaki suni artışların olduğu da bir gerçektir. Bazı vurguncuların sebze, meyve, et ve süt ürünleri gibi gıda maddelerinin fiyatlarını Ramazan bahanesiyle arttırma eğilimine girmeleri de muhtemeldir. Tüm bunlara önlem olarak özellikle tüketicilerimizin, tüketimden gelen güçlerini kullanarak, bilinçli alış veriş yapmaları, fiyatları suni olarak arttırılmış olan ürünleri boykot ederek almamaları vurgunculara verilebilecek en büyük ders olacaktır"
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz