Büyükşehir çalışıyor, Seyhan dalgıçlarla temizleniyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı Denizcilik ve İç Su Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından Seyhan iç gölde ve Taş Köprü çevresinde yosun temizliği başlatıldı.

Büyükşehir çalışıyor, Seyhan dalgıçlarla temizleniyor
banner686
Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş, yaklaşık 5 ay önce Seyhan Nehri Yatağı’ndaki su miktarının, Eski Baraj’dan itibaren sıfır seviyesine düşmesiyle birlikte iç gölde 45 gün boyunca dip temizliğini yapıldığını ifade ederek, “Daha önce geniş çaplı bir temizlik yaptık ancak yine de dönemsel olarak oluşan yosunlar ve göle atılan çeşitli atıklar için dalgıçlarımız hem suyun üzerinde hem de tabanda temizlik yapmaya devam ediyor. Hem iç gölde hem de Seyhan barajında iki gemimiz çalışıyor. Yüzeysel ve taban temizliği yaparak gölümüzü temiz bir görünüme kavuşturuyoruz. Halkımız, iç gölümüzün içinde bulunan 4 adet gondolumuzla gönül rahatlığı ile gezinti turu yapabilir” dedi.

TAŞ KÖPRÜ YOSUNLARDAN ARINDIRILIYOR

banner625
Özellikle tarihi taş köprünün etrafından görülen yosunlar için de dalgıçlarla çalışıldığını aktaran Akkuş, “Hem tabandan hem de yüzeysel olarak yosun temizliği yapmaktayız. Halkımıza sağlıklı temiz bir göl sunmak adına 24 saat görevimize devam ediyoruz. Yaklaşık 30 personelle birlikte hem iç gölümüzde hem de 163 kilometre sahil bandımızda, Karataş, Yumurtalık, Kurtpınarı sahillerimizi elekleme sistemi ile temizleyerek halkımıza rahat bir kumsal ve deniz sefası sunmak için gayret ediyoruz.” diye konuştu.

NEHİRE ATILANLARA DİKKAT

Nehirden çıkarılan atıkların, Temizlik Şube Müdürlüğü’nün araçlarıyla geri dönüşüm tesislerine gönderildiğini belirten Mehmet Çelebi Akkuş; nehirden, geri dönüşümü zor ve doğanın absorbe etmekte sıkıntı yaşadığı maddeler çıkarıldığını vurgulayarak, vatandaşlara bu konuda hassasiyet göstermelerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz