ÇÜ'de Gerçeği Aratmayan Tatbikat

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği tarafından düzenlenen “TRALLİ” etkinliğiyle öğrenciler “İlk ve Acil Yardım” tatbikatı yaparak hem öğrendiler hem de eğlendiler. İlk ve Acil Yardım Programı öğrencilerinin katıldığı tatbikat gerçeğini aratmadı…

ÇÜ'de Gerçeği Aratmayan Tatbikat
banner686
ÇÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencilerinin rol aldığı tatbikat, Meslek Yüksekokulu bahçesinde ve bina içerisinde gerçekleştirildi.

Çevredekilerin dikkatli bakışları arasında yapılan tatbikat dört aşamada gerçekleştirildi. Çukurova Üniversiteli öğrenciler senaryo gereği, yüksekten düşme, trafik kazası/araç içinde sıkışan kazazedenin çıkarılması, bombalı saldırı ve depremde zarar gören yaralılara müdahale etti.

Çeşitli vaka canlandırmalarının yer aldığı tatbikatta öğrenciler, eğitim hayatları boyunca öğrendikleri ilkyardım uygulamalarını vakalara uyguladı.

Prof. Dr. Neslihan Boyan: “Doğru Müdahale Vakanın Sakat Kalma İhtimalini En Aza İndirir.”

Tatbikat sonrası açıklama yapan ÇÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Neslihan Boyan bu tatbikatla amaçlarının, öğrencilerinin hangi konuda eksikliği olduğunu tespit etmek olduğunu söyledi. Prof. Dr. Boyan hastayı doğru olarak almanın da çok önemli olduğunu ve bu müdahalenin vakanın sakat kalma ihtimalini en aza indirdiğini belirtti.

ÇÜ Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Azade Sarı da, ilk ve acil yardım mesleğinin önemli ve hassas bir meslek olduğunu söyledi.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATT-DER) başkanı Sultan Korkmaz Düzler ise, meslekleriyle ilgili bilgi verip, önemini anlattı.

ATT-DER Başkanı Sultan Korkmaz Düzler tatbikat sonrası ÇÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Neslihan Boyan’a böyle önemli bir etkinliğe olanak tanıdıklarından dolayı teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2015, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER