Erol Salman'dan o saldırılara tepki

Mardin'de gerçekleştirilecek olan TMMOB Yerel Kadın Kurultayının gerici basın yayın organları tarafından hedef gösterilmesi ile ilgili yazılı basın açıklaması yapan TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Salman, ülkedeki kadın mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleki ve toplumsal yaşamda karşı karşıya kaldıkları cinsiyet eşitsizliklerine dikkat çekmek isteyen TMMOB’li Kadınların gerici odakların hedefi haline geldiğini söyledi.

Erol Salman'dan o saldırılara tepki
banner686

Söz konusu Kurultaya hazırlık amacıyla farklı illerde bulundan TMMOB İl Koordinasyon Kurulları tarafından yerel kurultayların toplanarak, ülke çapındaki tüm kadın meslektaşlarının sürece aktif katılımının amaçlandığını ifade eden Salman, bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde Adana’da yaptığımız kurultaydan sonra bulunduğumuz ay içerisinde de Eskişehir, Mardin, Trabzon, Diyarbakır, Bursa, Kocaeli, Van ve İstanbul’da TMMOB Kadın Yerel Kurultaylarının toplanmasına karar verildiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

HUKUKİ GİRİŞİMLERİ BAŞLATMIŞ BULUNUYORUZ

“Yerel kurultayların içeriği, kadınların ekonomik, sosyal, siyasal ve gündelik yaşam içerisinde karşı karşıya kaldıkları sömürü, eşitsizlik ve ayrımcılığın farklı biçimleri esas alınarak, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini giderici öneriler geliştirebilmek hedefiyle İl Koordinasyon Kurullarımız tarafından belirlenmiştir.

TMMOB üyesi kadın mühendis, mimar ve şehir plancılarının bu değerli çalışması, son yıllarda iktidardan aldıkları cesaretle giderek hoyratlaşan bazı gerici odakların hedefi olmuştur. 15 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen Mardin Yerel Kadın Kurultayımıza ilişkin gerici odakların sahibi oldukları yerel ve ulusal basında çıkan haberlerde, sadece Birliğimiz değil, tüm kadınlar ve farklı cinsiyet kimlikleri kin ve nefret duygularıyla hedef gösterilmiştir.

Haberlerde yer alan asılsız bilgilerle toplumu kışkırtmaya yönelik bu gerici yaklaşımı kınıyoruz. Bu gerici ve saldırgan tutum, ülkemizdeki kadınların uğradığı ayrımcılığın ve tehdidin boyutlarını göstermesi açısından da önemlidir. Bu saldırgan tutumlar ve yalan haberler, kadınların eşitliği ve özgürlüğü için verdiğimiz mücadelede bizleri yıldırmaktan çok, motive etmektedir. Yalan haberlerle etkinliğimizi, kadınları ve TMMOB’yi hedef alan kurum ve kişiler hakkında hukuki girişimleri başlatmış bulunuyoruz.

Sınıfsız, sömürüsüz, eşit ve özgür bir ülkede ve dünyada yaşamak için mücadele eden tüm kadınları selamlıyor, İl Koordinasyon Kurullarımız tarafından yapılan Yerel Kadın Kurultaylarımızın başarılı biçimde geçmesi için çaba gösteren tüm kadın meslektaşlarımıza kolaylıklar diliyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER