İşte herkesin merak ettiği yeni kurallar

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme kararlarını açıkladı. Sokağa çıkma yasağı ile ilgili yeni uygulama belli oldu. Buna göre, haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek.

İşte herkesin merak ettiği yeni kurallar
banner686

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki saat 16.00’da başlayan toplantının ardından Erdoğan alınan kararları açıkladı. Milyonlarca yurttaş, uzun bir süredir hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı ilgili yeni bir karar alınıp alınmayacağını merak ediyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme kararlarına göre;

*Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.

*Bu sınırlamalar hafta sonu ise cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

*Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri vaka ve vefat sayılarındaki değişime aşılamada kat edilen mesafe ye göre yeniden belirlenecektir.

*Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

*Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri sabah 07.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapılabilecek, saat 24:00'e kadar da paket servisini sürdürebilecektir.

*Diğer işyerlerinin pazar günü haricinde belirlenen saatlerde ve belirlenen şartlarda faaliyetlerini yürütebilecektir. Açık ve kapalı alanlarda nikah şeklindeki düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecektir.

*Üniversiteler 2021 2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibari ile başlayacak şekilde yürütülecektir.

*Spor kulüpleri genel kurullarının haziranın ilk gününden itibaren diğer kuruluşlarda haziranın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilecektir.

*Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir detayları içişleri bakanlığımızca yayınlanacak genelgede yer alan bu yeni kademeli normalleşme adımlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 6 ay Önce

Kafeler ve düğünlerin aktif olarak faaliyete başlamasıyla vakalar gene artışa geçer. Kafeye ben hiç gitmiyorum artık. Bardakların ve fincanların da nasıl yıkandığı belli olmadığından gitsem de içmiyorum çay kahve. Senden önceki koronalı ve bardak- fincan iyi yıkanmadan servis edildiyse sen de direk koronasın... İyi de yıkanmıyor bardak ve fincanlar kafelerde... Adam para kazanmanın derdinde kim özenerek yıkar bardağı , fincanı , tabağı... Müşteri de zaten nerden bilecek yıkamasak diyorlar...

banner785
SIRADAKİ HABER