"Kıdem tazminatı vazgeçilmezimizdir"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, yeni ekonomi programında kıdem tazminatlarının fona devredilmesine yönelik açıklamalarına işçi temsilcilerinden sert tepki geldi.

"Kıdem tazminatı vazgeçilmezimizdir"
banner686

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, iktidarın zaman, zaman kıdem tazminatı konusunu gündeme getirdiğini hatırlatarak "Kıdem tazminatı alın teri ile çalışan işçimizin ve onların refah düzeyini daha da iyi şartlara getirmek için mücadele eden bizlerin vazgeçilmezidir. söz konusu girişim ülkemizi kaosa sürükler" dedi.

"HEP DESTEK OLDUK"

Türk-İş Konfederasyonu olarak seçilmiş iradenin her zaman yanında olduklarını belirten Edip Gülnar, "Son yıllarda ülkemizin içinde bulunduğu zor koşullarda, seçilmiş iradenin her zaman yanında olduk, bunu kimse inkar edemez. Biz çalışma barışının korunması, işçilerimizin haklarının daha da iyi seviyelere gelebilmesi için tekliflerde bulunurken, mevcut hükümet ne yazık ki tam aksini yapmıştır. Vergi dilimlerindeki adaletsizlik işçi maaşlarına yansıyor, bunu düzenleyin dedik, kulak arkası yapıldı. Taşeron işçilerin kadro sorunu hala çözülmedi, kadroya geçirin dedik, çifte standart uygulandı. kamuda çalışan 90 bin işçimizin haklı taleplerini göz önüne alarak kadroya geçirin dedikçe, bu iktidar vurdum duymazlıklarına devam ediyor. Kendileri açıkladı 5.5 ay çalışan işçileri 10 ay çalışacak dediler bunda bile çifte standart uyguladılar" diye konuştu.

banner625
"YANDAŞ MEDYA KAFA KARIŞTIRIYOR"

Kıdem tazminatı konusunda yandaş medya tarafından haber ve programlar yapıldığını söyleyen Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, "Bakanlığın bir memuru çıkıyor ekranlara yalan, yanlış cümleler kurarak "1 yılda alamadığınız kıdem tazminatı hemen verilecektir" diyor, buradan o memura sesleniyorum tazminatın 1 ay içinde ödeneceğine dair kanun var. Böyle şovlara gerek yok. Alın teriyle çalışan işçinin kafasını karıştırmayın.Keza işçi kardeşlerimiz sizlerin bu yalanlarına da inanmaz. Eğer gerçek manada iyilik yapmak istiyorsanız tazminat hakkı olmayan garibanlara tazminat hakkı tanıyın. vergi adaletsizliğini düzeltin. Kadroya geçen taşeron işçilere Toplu İş Sözleşme hakkı tanıyın. Bir zamanlar işsizlik sigortası diyerek sendikaların karşı çıkmasına rağmen oluşturulan  fonu nereye kullanıldığınızı  açıklayın, hangi  çıkarlara gittiğini söyleyin. Ne zaman ekonomi kötüye gitse, işçinin sırtından faydalanarak bütçenizi doğrultmaya çalışıyorsunuz. Ayıptır, günahtır" dedi. 

"ÖRGÜTLENMEDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANIRIZ"

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, Türk-İş Başkanlar Kurulu kararını hatırlattı ve sözlerini şöyle tamamladı: 
"Kıdem Tazminatı bizlerin kırmızı çizgisidir. Konfederasyon olarak Başkanlar kurulunun aldığı net  bir karar vardır. Oda Genel Grevdir. 25-30 yıl çalışan bir işçinin kıdem tazminatı başını sokacağı bir ev parasıdır, kızının çeyiz, oğlunun düğün parasıdır. İktidar bu yanlışından derhal dönmelidir. Türk-İş olarak kıdem tazminatı konusunda geri adım atmayacaktır. Örgütlenmeden gelen gücünü sonuna kadar kullanacaktır. İşçi kesiminin gerçek temsilcisi olan bizler bu yanlıştan dönülmemesi durumunda tavrını sandığa da yansıtacaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz