Kur'an kurslarına rekor katılım

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yenilenen Kur’an Kursları yönergesi doğrultusunda taşrada eğitim çalışmaları yoğunluk kazandı.

Kur'an kurslarına rekor katılım
banner686
Seyhan Müftülüğü son yıllarda her hizmette olduğu gibi Kur’an Kurslarında da büyük atılım sergiledi. 2010 yılında 30 Kur’an Kursunda 970 öğrenci bulunurken Seyhan Müftülüğüne atanan Halil Uzun 2011 yılında 9 adet yeni Kur’an Kursu ve 19 adet yeni sınıf açarak öğrenci sayısını 1730’a çıkarttı. 2012 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çıkarılan yeni Kuran Kursları yönergesini en iyi bir şekilde Seyhan Müftülüğü uygulamaya koydu. Üçlü vardiyalı eğitim sistemine geçerek 08-12,12,45-15,40 ve 18,20-21,20 saatleri arası her sınıfta Kur’an Kursu eğitimine geçti.

         Her sınıfta üçer Temel Eğitimin yanında ayrıca ihtiyaca yönelik ek programlı sınıfları da halkın önüne sunarak Tecvid, Meal, Dini Bilgiler, Hatim (vb.) konularda da öğrencilere tercih hakkı sundu. Bu projeyi baştan itibaren programlandıran Seyhan Müftüsü Halil Uzun ”Hamd olsun 2012 yılında 42 adet yeni Kur’an Kursu açarak Kur’an Kurslarımızın sayısını 81’e yükselttik. Şuan itibariyle 231 adet Temel Eğitim sınıflarımız 90 adet ihtiyaca dayalı ek sınıflarımız olmak üzere toplam Seyhan Müftülüğümüze bağlı 321 adet Kur’an Kursu sınıflarımız mevcut olup 6917 öğrencimize ders vermekteyiz. 2010 yılında 930 olan öğrenci sayımız bu şekilde Rabbime şükürler olsun rekora ulaşmıştır. Biz bunu da yeterli görmüyoruz. Hedefimiz Seyhan’da Kur’an bilmeyen Allah ile konuşamayan hiç kimse kalmasın. Çünkü bizi biz yapan özümüzü ve sözümüzü bize hatırlatan Hz. Kuran’dır. Müminleri kardeş ilan eden, paylaşmayı öğreten, hak ve hakikati gösteren, herkesin eşit olduğunu üstünlüğün yalnızca takvada olduğunu renk, dil, cins, rütbe, makamların önemli olmadığını hatırlatan Hz. Kuran’dır. Şimdiye kadar duvarlara astığınız, kılıflara sakladığımız, dolaplara hapsederek o yüce Kur’ana yaptığımız azaba son vermenin zamanı hala gelmedi mi? Haydin duvarlardan indirerek kılıflardan çıkararak dolaplardan alarak Kur’an Kurslarımıza koşalım. Gün kendi kitabını okuma günüdür. Gün Kur’anda hayat bulma günüdür. İşte bu doğrultuda bizler Müftülüğümüzün tüm personeli olarak Camilerimizin, Kur’an Kurslarımızın kapılarını ve gönül sarayımızı sizlere açtık.  Cumartesi - Pazar dâhil her gün 07-23 arası Kur’an hizmetinde olduğumuzu duyuruyoruz. Çünkü Kur’an’a hizmet bizim için şeref ve ibadettir. Bu hizmetlerin yürütülmesinde gece gündüz demeden büyük gayretler gösteren fedakâr ve cefakâr din gönüllüsü bay ve bayan personelime, kardeşlerime, Seyhanlılara ve Adanalılara yürekten teşekkür ediyorum ” dedi.
banner625

    Hac dönüşü göreve dönen Müftü Uzun,Temel Eğitimin ikinci döneminin başlamasına az bir zaman kala bay ve bayan Kur’an Kursu öğreticileriyle peş peşe seminer ve motivasyon toplantıları yapmaktadır. Seyhan’da öğleden önce ve öğleden sonra bayanlara bayan öğreticiler tarafından, Yatsı Namazından sonrada erkeklere İmam-Hatip, Müezzin Kayyımlarla beraber İmam-Hatip lisesi veya ilahiyat mezunu fahri erkek görevliler tarafından eğitim verilmektedir. Adeta Kur’an Kursu ağına dönen Seyhan’da Adana’da kardeşlik, birlik, dirlik ve beraberlik ortamı gittikçe daha da pekişmekte olup sevgi yumağı fazlalaşmaktadır. Bu gayretli çalışmalar halk tarafından takdirle karşılanmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2012, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz