Yüreğir'de aşure geleneği sürüyor

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan her yıl olduğu gibi bu yılda Muharrem ayı dolayısıyla Yüreğir deki camilerde aşure ikramı yaptı.

Yüreğir'de aşure geleneği sürüyor
banner686

banner625
 Bu sene ilk önce Kültür Evlerinde Yüreğir’li bayanlarla yapılan programda 6 bin kişiye aşure ikramı yapılmıştı. Buna ilaveten Yüreğir de 30 ayrı camide 15 bin kişiye aşure dağıtımı yapıldı.

 

Fet Ahmet Gülşen Camii’nde vatandaşlarla birlikte aşure programına katılan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Muharrem ayının tüm inananlara hayırlı olmasını temenni etti. Aşure dağıtımına Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın yanı sıra AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanları ve vatandaşlar katıldı. Vatandaşlarla birlikte aşure yiyen ve sohbet eden Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan millet olarak bizi bir arada tutan milli ve dini günlerin anlamına uygun olarak en güzel şekilde kutlanması gerektiğini belirtti.

 

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan  ‘Bizi bir arada tutan milli ve dini günlerimizi amacına uygun olarak hep beraber anmalı, anlamalı ve kutlamalıyız. Bugün Hicri ayların birincisi olan Mübarek Muharrem ayını (aşure ayını) hep birlikte kutluyoruz. Bu ayın diğer aylar arasında farklı bir yeri var. Çünkü içinde 10 peygambere 10 ikramın verildiği aşure gibi önemli bir günü barındırıyor. Ayrıca bu ay bizler için Hz. Peygamberimizin aziz torunu hazreti Hüseyin’in de şehit edildiği aydır. Peygamberlere bahşedilen nimetleri ve Hz Hüseyin’e yapılan zulümleri anma anlama ayıdır Muharrem. Bugün tutulan oruçlarda şükür, yapılan törenlerdeki hüzün bir kutlu yolun ibretlik duraklarındandır. Tüm inananların Mübarek Muharrem ayı kutlu, Kerbela şehitlerinin ruhu şad olsun. Aşure geleneğini yaşatmak, tatlı yemek tatlı konuşmak kültürümüzün bir güzel uygulamasıdır onu yaşatmaya ve genç kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz ‘’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2012, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz